Jdi na obsah Jdi na menu
 


kroj z Brna-Tuřan, text

Zachování kroje z Brna-Tuřan

Kroje na fotografiích jsou udržovány ve stejné podobě od roku 1950, kdy se uskutečnily první poválečné Císařské tuřanské  hody. Zasloužil se o to zanícený folklorista, propagátor tuřanských tradic a sokol bratr Ferdinand Volek.
Od tohoto roku se kroj ani nevyvíjí ani nemění. Zůstává stále ve stejné podobě a je k vidění pravidelně každým rokem, třetí neděli v říjnu na tradičních Císařských hodech a na Vostatkovém veselí před postním obdobím.
Před rokem 1950 (19. století) vypadal kroj trochu jednodušeji, teprve se zavádělo bílé vyšívání, a byla to víceméně věc majetku, nebo postavení v obci, v čem lidé chodili oblékaní. Na přelomu století, vlivem městské módy začalo postupně nošení kroje jako běžného oblečení ustupovat. Po první světové válce bojoval tuřanský kroj s velikým vlivem vlastenectví a místní kroje ve všech obcích  začal nahrazovat  kroj kyjovský, jakoby  „národní“. I v Tuřanech se tento kroj začal s oblibou nosit.  Držely  se české a slovácké hody, pořádaly je různé spolky a organizace.
Tuřanští  naštěstí svůj kroj obhájili, i přes náročnost jeho údržby i samotného nošení  a hrdě se v něm ukazují dodnes. Nejen svobodní, ale i  spousta dětí a samozřejmě i „ tuřanský babe“. Kromě hodů je tuřanský kroj k vidění i na Ostatky (po tuřansky Vostatke), jehož součástí je i krojovaný průvod a zábava v Sokolovně. Vostatke se konají 7 týdnů před VelikonocemiAkce pořádá TJ Sokol Tuřany. Jeho součástí je Národopisný soubor Ferdinanda Volka, který byl založen v r. 2009.

zdroj: Iva Kolečková
Národopisný soubor Ferdinanda Volka při T.J.Sokol Brno-Tuřany                                         

webové stránky Národopisného souboru jsou http://nsferda.webnode.cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář